Průvodce výběrem PC - 1. díl
Blogy čtenářů Článek Průvodce výběrem PC - 1. díl

Průvodce výběrem PC - 1. díl

Jan Verner

Jan Verner

Po několika dílném sranDDa seriálu (ještě jsme neskončili) Přichází opět "normální" článek, ovšem jablko nepadá daleko od stromu a v tomto případě to…

Reklama

Po několika dílném sranDDa seriálu (ještě jsme neskončili) Přichází opět "normální" článek, ovšem jablko nepadá daleko od stromu a v tomto případě to platí dvakrát. Dnes se opět podíváme do světa křemíkového a sice, řekneme si co dnes koupit za "mašinu" aby nám to taky nějaký čas vydrželo. Pokud nejst při penězích, nezoufejte, i vaše dušička bude uspokojena, protože se podíváme nejen na mainstream a high-end, ale zavítáme taky do nejnižšího segmentu a sice, low-endu. Budu moc rád, když ve čtení tohoto článku budete i nadále pokračovat a zachováte mi svou přízeň, tento seriál bych chtěl rozdělit na 2, při nejhorším 3 díly, přičemž budeme postupovat systematicky a s celou problematiou okolo výběru PC se budeme "prodírat" společně.

Úvod do světa plného křemíku

Myslím, že je zbytečné si zde rozebírat si jedntolivé komponenty podrobněji, jen bych vás tu nudil, řekněme si to tedy stručně a výstižně. Pokud chcete nové PC, je třeba si uvědomit, co takové PC nese, využití PC a v neposlední řadě si také stanovit nějaký rozpočet. PC (personal computer) se skládá z několika částí, CPU (procesor), GPU (grafická karta), RAM (operační paměť) HDD (datové úložiště, neboli pevný disk), PSU (zdroj) a dále tu máme různé "serapetičky" jako je interní zvuková karta nebo čtečka karet. Všechny tyto komponenty jsou napojeny na MB (základní desku) a celé je to ukrýté v počítačové skříni. Máme skříň s komponentami, ale pořád tomu něco chybí a tím něčím jsou periferie. Do periferií řadíme vše okolo, tzn. Myš, klávesnici, reproduktory, Gamepady, volanty, joysticky a tak dále.

 

Zní to sice pěkně, ale ihned ze začátku se dostáváme k problému číslo 1 a tím jsou finance. Jak už jsem psal, je třeba si ujasnit na co chcete pc používat a kolik peněz do pc chcete dát. Pokud chcete pc na ježdění po internetu, multimédia a tvorbě prezentací, bohatě vám postačí jakýkoliv počítač do 5.000KČ či rovnou notebook. Pokud přecházíte na vyšší level a hrajete hry (což je předpokádám většina uživatelů zingu) budete muset sáhnout hlouběji do kapsy a světe div se, může se to vyšplhat na 20.000kč. Stejný rozpočet si připravte v situaci, kdy využíváte pc hlavně na práci a střih videa, jelikož na počítači za 10.000kč by se vám video renderovalo vskutku dlouho, to mi věřte. Pak jsou tu opravdový hráči, kteří si chtějí vychutnat nejvyšší detaily při nejvyšší plynulosti ve FullHD rozlišení, tyto sestavy se pohybují okolo 30-50kč. Pak tu máme skupinu lidí, kteří to s hraním myslí opravdu vážně a mnohdy si pořizují i více obrazovek, aby byl zážitek z hraní co největší. Na takové PC si připravte 50 tisíc a výš + případné monitory, herní klávesnice, myši a podobně.

 

Poslední skupina, jsou lidé, kteří využívají PC z 90% na práci a k tomu, aby se uživili potřebují obrovský výkon a mnohdy i technologii CUDA od Nvidie v celé své kráse, tzn. musíte koupit předraženou profesionální kartu za cenu 30.000 a výš. Cena takového PC se může vyšplhat i k 80 tisícům a mnohdy se ani na této hranici nezastaví a stoupá do vskutku závratných výšin. Takové počítače jsou využívány především v programech jako 3DSMAX, Adobe Photoshop, Adobe After Effects a tak dále. Jistě, lze to vyřešit levnější cestou, ale vše je okamžité, rychlé a v některých aplikacích je ten výkon jednoduše potřeba...

 

Pokud by jste prahli po dalších informací ohledně jednotlivých komponent a vůbec by jste se chtěli o PC jako takovém dozvědět něco více, odkážu vás na tento článek, kde je vše vysvětleno naprosto dokonale. Doporučuji si komponenty vybrat jednotlivě a nekoupit pc už sestavené. Může se klidně stát, že by se vám s pc za 20.000 dostalo výkonu počítače za 5000kč. Další věcí je kompatibilita, vše spolu musí jít dohromady. Tudíž musíte respektovat například fakt, že nemůžete osadit nejnovější procesor do patice desky, kterou jste vytáhli z vašeho 5 let starého pc atp. Také je hloupost si kupovat PC za 50.000 a provozovat ho na rozlišení 1280x720, dále je třeba si říci, zda koupit komplet celé nové pc, nebo pouze grafickou kartu či cpu. Mé doporučení je následující, pokud máte starší patici jak Intel 1156/1366 či nejnovější 1155, nebo ekvivalent od AMD, tj. patice AM3, je nutné koupit minimálně Desku+CPU... 

Myslím, že to by pro úvod bylo vše, kdyby jste měli jakýkoliv dotaz, v diskuzi se pro něj najde zcela jistě místo a velmi rád budu nápomocen. V příštím díle se pustíme do rozebírání jednotlivých segmentů a komponent do nich určených.

 

PS: Stolní počítače jako takové používají v současnosti X86 architekturu, narozdíl od konzolí, u kterých je aplikována zcela jiná a odlišná architektura (RISC), dělaná přímo na aktivity, pro které jsou konzole určeny. (Dík za typ Robert1106) Toto je tedy hlavní důvod, proč jsou konverze z konzolí, které mají naprosto odlišnou architekturu, tak složité a často odfláknuté díky jejich složitosti a faktu, že se na PC warezí více, než dost, tudíž je tento trh pro vývojáře nezajímavý...

 

 

  

Reklama
Reklama

Uživatelský článek

Uživatelský článek se řídí pravidly webu. Obsah vytvořený nebo nahraný uživateli v žádném případě nevyjadřuje názor provozovatele. Za obsah stránek vytvořený nebo nahraný návštěvníky neneseme žádnou odpovědnost.

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam Discord Discord
Reklama
Reklama