Zpět na článek

Diskuze: Vychází Crimson Desert, akcie studia se po zveřejnění recenzí propadly o 30 %

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

fabioozo86
fabioozo86
Level 32 Level 32
Hlavní platforma: Xbox
20. 3. 2026 10:59 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Další genericky klon Assassin's creed s milionem otazníků 🤣🤣🤣

Plesnivec
Plesnivec
Level 23 Level 23
20. 3. 2026 10:17

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Tak nějak sem čekal, že první recenze se zprůměrujou na Mixed, později, po pár updatech a opravách by se to mohlo ustálit kolem 80%, uvidíme jak bude hra vypadat za rok, 30 euro bych za to možná i dal.

Pan Císař
Pan Císař
Level 49 Level 49
Hlavní platforma: PC
20. 3. 2026 23:28

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Plesnivec Vítej v klubu samozvaných elitních vizionářů!

Hubert v hubertusu
Hubert v hubertusu
Level 30 Level 30
20. 3. 2026 08:37 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Mohl by mi někdo vysvětlit, jaký má vliv snížení ceny obchodovaných akcií na samotnou firmu/akciovku? Vždyť společnost vstupuje na akciový trh proto, aby získala peníze na rozvoj. Vydá akcie a ty prodá s nějakou cenou. Peníze na rozvoj má a jede dál. Pokud následně noví majitelé těch akcií s nimi dál obchodují, nakupují je nebo prodávají za nějakou cenu, jaký to ještě má vliv na firmu? Jsou to prostředky majitelů těch akcií, ale ne akciovky.

Se ptám, protože herní média s velkou oblibou uvádějí tyto novinky o "propadu akcií" herních firem, jako by dělaly informační servis burziánům. Copak někdo z čtenářů teď plánoval prodat své akcie Pearl Abyss?

Peter Eter
Peter Eter
Level 22 Level 22
Hlavní platforma: PC
20. 3. 2026 09:15 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Hubert v hubertusu Teď právě musíte kupovat, když padají :-).

Jinak podobné informace beru spíš jako lákavý titulek, chování akciových trhů si netroufám komentovat, tady bych řekl, že šlo asi o výkyv vlivem sentimentálnich reakcí na recenze, ale kdo ví...

K té hodnotě firmy resp. jejích akcií: snížení hodnoty veřejně obchodovatelných akcí má velký vliv na akciovou společnost, akcie tvoří její základní jmění a určují její obecnou hodnotu, pokles akcií může mít vliv i na ohodnocení zaměstnanců, dostanou míň na bonusech apod.

Ap_mitlik
Ap_mitlik
Level 3 Level 3
Hlavní platforma: PC
20. 3. 2026 11:46

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Peter Eter Co pisete o v poslednim odstavci je pravda, predevsim top management ma sve odmeny navazane na cenu akcii a jeji rust, neni to ale vse.

Jak psal Hubert, spolecnost jde na burzu pro penize na svuj dalsi rozvoj. To ale neznamena, ze spolecnost udela IPO, kde nabidne cast akcii urcenou k verejnemu obchodovani, a tim pro ne veskere operace na burze konci. Spolecnost se muze v budoucnu chtit dal rozvijet a ziskat financovani zase na burze. A to bud formou dalsi nabidky akci, nebo vydanim dluhopisu. V obou pripadech je pro spolecnost dulezite, aby mely jejich akcie dobrou povest (= investori o ne meli zajem diky kombinaci rostouci ceny a dividendy) - cim vyssi cena akcii, tim mene jich musi nabidout pro ziskani pozadovane castku a tim padem mene rozredit vlastnictvi spolecnosti. V pripade dluhopisu budou moci nabidnout nizsi urok a tim padem si pujci levneji.

Spolecnosti na burze mivaji take program na zpetny odkup akcii (buyback). To znamena ze z casti zisku kupuji zpet sve verejne obchodovane akcie a stahuji je z obehu, tim vytvari pozitivni tlak na cenu akcii (a tim padem prinaseji hodnotu akcionarum, opet v kombinaci s pripadnou dividendou).

Uf, docela jsem se na hernim webu rozepsal a pravdepodobne to tu nikoho nezajima. Ale pokud Vas preci jen nekdy zajimalo, proc je pro spolecnost kotovanou na burze stale dulezita cena jejich akcii, snad jsem Vam duvody trochu priblizil.

Peter Eter
Peter Eter
Level 22 Level 22
Hlavní platforma: PC
20. 3. 2026 12:12

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Ap_mitlik Hezky napsáno, díky. Mně se na Zing právě líbí ten přesah v diskuzích, kdy to začíná u her a končí třeba na kapitálových trzích. I skladba témat článků tomuto hraje do karet.

Alfajk
Alfajk
Level 47 Level 47
Hlavní platforma: PC
20. 3. 2026 06:47

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Možná by měli dělat hru pro hráče a ne pro potěšení akcionářů, docela by mě zajímalo na základě čeho u tohodle průměrného čehosi očekávali hodnocení nad 90%, ta hra nemá nic co jsem 40x neviděl jinde, už jen tím, že nepřináší nic nového, nemůže dostat víc jen 7/10

Reklama
Peter Eter
Peter Eter
Level 22 Level 22
Hlavní platforma: PC
19. 3. 2026 23:01

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Komerčně úspěšná hra ale je už teď, soudě podle počtu předobjednávek zmiňovaném v předchozím článku. Reakce akcionářů je pozoruhodná, ale chápu ji. Recenze, co se dneska vyrojily, jsou o něco objektivnější než ten poprask, který předcházel vydání, ten byl podezřelý a jeho zdroje dost pochybné. Cílem bylo vyšponovat předprodeje, např. embargo na recenze tomu dost pomohlo. Celkem dost nepříjemné praktiky, nemluvě o přidání antipirátského zpomalováku, "aby se to víc muselo kupovat." Vidím velký hon za prachama, ok, ale bez špetky elegance?

Geralt z Rivie
Geralt z Rivie
Level 49 Level 49
20. 3. 2026 05:54

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Peter Eter Není nutně úspěšná komerčně. Sice si jí předobjednalo půl miliónu lidí, ale jestli se k nim nepřidají ještě další milióny lidí, tak na tom nevydělají. Navíc ani nevíme jaký byl rozpočet pro tuhle velkou hru.

Geralt z Rivie
Geralt z Rivie
Level 49 Level 49
19. 3. 2026 21:16

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Průměrné recenze sice dobré, ale rozpětí 100-45 bodů prostě smrdí. Kdyby ta spodní hranice byla cca ojedinělá, ale je několik dalších, kteří dávají hře kolem 50-60/100. A spíše se stává, že recenze bývají moc shovívavé než přísné, takže v těch 10/10 je někde zakopaný pes a podle všeho to je příběh, postavy a pro někoho i soubojový systém. Což hru nedělá hned špatnou, ale ti co chválí na nejvyšší počet bodů, ti podle mě hodnotí často podle toho jak moc hra baví. A když to baví fakt hodně, přes všechny ty neduhy, tak dají plný počet. Upřímně, průzkum světa a porážení bossů ve hře, která nemá na příběh vliv a sám o sobě není nic moc, k čemu to všechno?

Peter Eter
Peter Eter
Level 22 Level 22
Hlavní platforma: PC
20. 3. 2026 07:44

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Geralt z Rivie Podle recenzí má hra neduhů v současnosti plno, zároveň zazněl názor, že se to postupně vypiluje, pomocí hráčů samozřejmě. Já v tomto případě počkám a koupím do sbírky za polovinu v době, kdy už tu budou jiné špičkové tituly. Crimson Desert bude mít podle mě komerční úspěch, svět naláká postupně milióny a mechanismy se časem vyladí.

Geralt z Rivie
Geralt z Rivie
Level 49 Level 49
20. 3. 2026 08:21

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Peter Eter Některé neduhy se dají spravit. Někdo si třeba stěžuje na složité ovládání, což se dá napravit, ale prázdný příběh a postavy jen tak neopravíš. To by maximálně museli udělat rozšíření. Já to asi vynechám. Mám rád prozkoumávání světa, ale samo o sobě mi to nestačí. Jestli to bude úspěch nebo ne si musíme počkat. Ale Steam ukazuje smíšené reakce, což podle mě hodně váhavých lidí odradí.

Reklama
Reklama