Obrat slovenského herního průmyslu i loni klesl
i Zdroj: Pixabay (Ajale)
Novinka Obrat slovenského herního průmyslu i loni klesl

Obrat slovenského herního průmyslu i loni klesl

Filip Svoboda

Filip Svoboda

1
Platformy Windows PC PlayStation PlayStation 5 Xbox Xbox Series X/S Android Android Apple iOS

Letošní rok by měl trh stabilizovat.

Reklama

Slovenský herní průmysl zaznamenal v loňském roce pokles o 9,2 % na zhruba 70 milionů eur, tvrdí analýza Slovak Game Developers Association (SGDA). Počtem studií i zaměstnanců zhruba dvojnásobné Česko mělo pro srovnání obrat ve výši asi 300 milionů eur.

Jde o druhý pokles po výrazném růstu v letech 2020 a 2021 ovlivněných pandemií covidu-19. V roce 2022 šlo ovšem jen o mírnou korekci ve výši 3,6 %. Loni ubylo i herních vývojářů na Slovensku, 69 týmů jich zaměstnávalo 1017, o 63 méně než rok předtím. Vývojářů ze zahraničí bylo 90, z nichž bezmála polovinu dělali Češi, v mnohem menší míře pak studia zaměstnávala také Ukrajince, Poláky nebo Rusy.

Velkou většinu tržeb, bezmála 59 milionů, zařídilo 10 % největších společností. Na prvním místě se dlouhodobě drží mobilní studio Pixel Federation, následují Nine Rocks Games, vývojáři loveckého simulátoru Way of the Hunter. Slovenští autoři vydali 80 vlastních her a na dalších 157 se podíleli.

Pro letošní rok predikuje SGDA nepatrný růst pod půl procenta. Výrazněji by mělo přibýt zaměstnanců v herním průmyslu, odhadem 133.


Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Reklama
Reklama