Hráči by měli mít možnost prozkoumat 4x větší svět, než nabídl Mass Effect 3.
Nový Mass Effect je velmi očekávanou hrou, a to i přesto, že o něm téměř nic nevíme. Tedy když nepočítáme spekulace a nepotvrzené informace. Jisté je pouze to, že BioWare na novém Mass Effectu skutečně pracuje, vývoj probíhá podle předpokladů a celkově se titulu daří skvěle.
Nově se na komunitních fórech NeoGAF a Reddit objevil anonymní člověk tvrdící, že má spoustu zajímavých informací o chystaném Mass Effectu. Aby jen neplácal, rovnou zveřejnil informace, které jsou profesionálně zpracované a podle mnohých jde skutečně o detaily týkající se nového Mass Effectu. Nezapomněl ani na dříve potvrzené informace. Podle jeho slov vše pochází z průzkumu, což zase naznačuje, že šlo spíše jen o úvahy a možnosti, kterými se chtěli v BioWare vydat. Vše tak nakonec může být jinak.
Pokud budeme tajemnému člověku věřit, tak se nový díl bude odehrávat v hvězdokupě Helius, která je 4x větší než svět v Mass Effectu 3. Díky této skutečnosti mají mít hráči možnost prozkoumat 100 slunečních soustav. Původně šlo o domov záhadného mimozemského druhu (Remnants - Původci), který opustil své krypty a zanechal po sobě prastarou technologii.
Důležité je, že příběh se nebude odehrávat ve stejném období jako předešlé díly trilogie a dokonce nebude ani navazovat na velitele Sheparda, stejně tak na žádný z konců prvních třech dílů. To již dříve BioWare potvrdili. Důvod je jednoduchý, chtějí začít s čistým štítem a přinést hráčům něco zbrusu nového.
Co se týče samotného hlavního hrdiny, hrát budeme za „Pathfindera“, což je průzkumník vedoucí expedici s cílem najít nový domov pro lidstvo. Budeme tak objevovat a kolonizovat nové světy na „divokých a nespoutaných planetách“, kde potkáme bezohledné psance a všelijaké mimozemské rasy vedoucí válku. Při svém dobrodružství tak opět budeme sbírat suroviny, vylepšovat svou vesmírnou loď (jmenovat se má Tempest), stejně tak spravovat posádku a arzenál, zatímco se budeme angažovat v diplomacii za účelem vytvářet nové kolonie a objevovat tajemství mimozemšťanů a jejich technologií, které povedou k závodu o jejich získání. Právě technologie Remnantů bude mít velký vliv na celou válku.
Pochopitelně se setkáme se všelijakými druhy. Zatím se mluví o starobylé rase Remnants, která po sobě zanechala ruiny a technologie v celé galaxii. Po technologiích budou pátrat nejen lidé, ale také nemilosrdná mimozemská rasa Khet, s kterou se nejednou setkáme.
Mezi řádky se dá jasně vyčíst, že opět půjde o impozantní dobrodružství, v kterém budeme mít na bedrech obrovskou tíhu, budeme totiž zachraňovat celou galaxii. Kdo získá tajemnou a velmi mocnou technologii Remnantů, ten bude mít obrovskou výhodu.
S technologií Remnantů souvisí i informace o výbavě a zbraních. Na planetách budeme objevovat nové věci, které poslouží pro zdokonalení naší výbavy. Kupříkladu si budeme moci vylepšit laserové pušky, které budou střílet mrazivé paprsky. Ty buď mohou posloužit nablízko, kdy způsobí velkou škodu (podobně jako brokovnice), nebo budou účinnější na dálku proti jednotlivým nepřátelům. Další technologie zase poslouží k vylepšení jetpacku.
Větší důraz bude v novém Mass Effectu kladen na samotné osidlování. Nejen, že budeme moci zabrat území a vytvořit tam novou kolonii, ale především budeme volit, jak z oblastí ze strategického hlediska naložíme. V zásadě jde o typ osídlení, z kolonie budeme moci udělat hornický komplex, který nám bude pravidelně poskytovat materiál pro vylepšování, nebo se spíše zaměřenímr na průzkum a necháme si odhalit další část na vesmírné mapě, abychom se mohli pustit do dalších dobrodružství v misích pro úderný tým.
Mise pro úderný tým se týkají multiplayeru. Nemusíme se jich přímo účastnit, stačí, když složíme tým, který vyšleme na místo mise, kde se budou muset vojáci vypořádat s nepřáteli ovládané umělou inteligencí. Tým se vrátí za 20 až 30 minut a podle úspěchu získáme potřebné zkušenosti a další odměny. Mise budou časově omezeny. Do těchto misí se budeme moci vydat i s kamarády v kooperaci nebo s cizími hráči. Chybět ale nemá ani klasický Horde mód podobný tomu v Mass Effectu 3: čtyři hráči se postaví vlnám nepřátel s dalšími cíli - budetm muset zneškodnit bombu nebo zavraždit cíl.
Velkou radost hráčům jistě udělá vozítko Mako, které budeme využívat při pohybu po planetách. Průzkum by tak měl být rychlejší a navíc Mako budeme moci vylepšit o turbo, generátor štítů, detektor nepřátel a dokonce si vybrat i lak. Mako jsme mohli vidět již v raných konceptech.
Zdroj: Reddit, RPGCitadela.cz