Co daly hry současnému světu Star Wars?
Speciály Obsidian Článek Co daly hry současnému světu Star Wars?

Co daly hry současnému světu Star Wars?

Martin Cvrček

Martin Cvrček

26

Videohry si půjčují motivy Star Wars ságy odnepaměti. Co si ale vypůjčila aktuální Star Wars sága z doprovodných her? <strong>Aktualizováno o další informace.</strong>

Reklama

Článek původně vyšel 18. prosince 2016. Nově však došlo k rozšíření o další informace a k opětovnému vydání aktualizované verze textu.

V kinech právě úřaduje film Rogue One: Star Wars Story a já si řekl, že by nebylo od věci dát dohromady nějaký tematický článek. Po chvíli přemýšlení jsem si s překvapením uvědomil, že jsme vlastně na herním webu, a tak by nebylo od věci zaměřit pozornost na herní svět Star Wars. Zhlédnutí Rogue One ale vedlo k menšímu přehodnocení původních plánů, a tak vznikl nápad na menší rozbor symbiózy, v jaké žijí Star Wars hry a ostatní média, která slavné vesmírné univerzum využívají.

Počítačové, konzolové a mobilní hry na motivy Star Wars si koneckonců půjčují od svých filmových a seriálových předchůdců mnoho prvků. Bez nich by ani nešlo o Star Wars hry. Naprostá většina titulů je tudíž více či méně založená na motivech převzatých ze starých a nových filmů nebo alespoň z animovaných seriálů The Clone Wars a Rebels (česky Povstalci, dávám však přednost originálnímu názvu). Občas se ale tento tradiční proces může zvrátit a filmy či seriály si mohou naopak něco půjčit z her. To platí především o aktuálním, kanonickém světě Star Wars. Než se tedy dostanu k rozboru samotných prvků, které najdeme ve filmech či seriálech jen díky herním předchůdcům, bude třeba trocha teorie pro ty, kteří se v zákonitostech Star Wars vesmíru příliš neorientují.

Co je a co není kanonické?

Během roku 2014 se hlavouni z LucasFilmu rozhodli udělat tlustou čáru za veškerými materiály ze světa Star Wars, které dosud vyšly. Vše kromě filmové ságy a seriálu The Clone Wars bylo tudíž označeno jako dílo, které nespadá do Star Wars kánonu. Kanonická jsou teprve díla, která vyjdou po této změně. První z nich byla vynikající kniha Tarkin a další vlajkovou lodí této iniciativy byl tehdy čerstvý seriál Rebels. Stalo se tedy to, že všechny komiksy, knihy a také videohry, které vyšly před touto drastickou změnou, spadly pod souhrnnou značku Legends a najednou nepatří do „skutečného” kánonu Star Wars. Jejich příběhy a prvky jsou tudíž s ohledem na širší univerzum irelevantní.

Občas se ale může stát, že si tvůrci nového, a tedy již kanonického filmu, seriálu, knihy, hry či komiksu něco vypůjčí z Legends materiálů. Může jít kupříkladu o design lodě, název planety nebo jiný prvek. Nutno však říct, že převzetí jedné věci do kánonu neznamená, že je najednou kanonické celé dílo, z něhož byla ta věc vypůjčena. Takové půjčování z nekanonických děl je každopádně poslední dobou čím dál častější a navíc čím dál častěji dochází k převzetí různých motivů ze starších her. A ty bych na tomto místě rád rozebral.

Upozornění: Následující text může obsahovat spoilery ze seriálů The Clone Wars (šestá řada) a Rebels (druhá a třetí řada) a z knihy Star Wars: Učeň temnoty. Občas přijde řeč i na film Rogue One: Star Wars Story, ale žádné spoilery týkající se tohoto filmu zde nenajdete.

TIE Defender (Star Wars: TIE Fighter, 1994)

Začnu dávnou prehistorií. Pro stařičkou, avšak stále legendární počítačovou hru Star Wars: TIE Fighter byl navržen nový typ stíhačky TIE jménem TIE Defender. Tato stíhačka se později objevila i v dalších titulech, ale byla to právě hra TIE Fighter, která ji tak proslavila. Defender je přitom charakteristický svérázným designem, přičemž jde o výkonnou stíhačku vybavenou štíty. Zrovna přítomnost štítů dělá z TIE Defenderu obávaného soupeře, protože klasické stíhačky TIE a TIE Interceptor štíty nedisponují, takže se po této stránce nemohou měřit třeba s ikonickými X-Wingy.

V rámci aktuálního kánonu se stíhačka TIE Defender poprvé objevila v DLC Death Star pro nový Star Wars: Battlefront. Větší dopad však má na seriál Rebels. V jednom z momentálně posledních dílů třetí řady se hrdinové seriálu dostanou do továrny, kde objeví plány na vývoj hrozivé zbraně. Leckdo očekával, že jde o Hvězdu smrti, realita je však poněkud skromnější. Jde o TIE Defender, na jehož vývoj dohlíží velkoadmirál Thrawn, pro změnu převzatý z knih od Timothyho Zahna, které popisovaly (dnes už nekakonický) vývoj událostí po původní filmové trilogii. Masové využití TIE Defenderů by mohla být pro Povstaleckou alianci velká hrozba a teprve další díly seriálu ukážou, jak bude s touto stíhačkou převzatou ze stařičké počítačové hry dále nakládáno.

Korveta/křižník Hammerhead (Star Wars: Knights of the Old Republic, 2003)

Jedním z nejcharakterističtějších prvků série Knights of the Old Republic jsou křižníky s čelem připomínajícím kladivo. Podobné lodě se objevily i v MMORPG The Old Republic a jejich design, který se údajně „datuje několik set let nazpět”, si v minulosti vypůjčili tvůrci seriálu Rebels. V jednom dílu druhé řady daruje sama princezna Leia povstalcům tři korvety třídy Hammerhead, které snadno probudí vzpomínky na Knights of The Old Republic.

Korvety třídy Hammerhead se objevují i v LEGO Star Wars: The Force Awakens a nově také v Rogue One: Star Wars Story. Většinou je lze zpozorovat v pozadí, jedna z nich se ale během filmu zhostí malé, avšak relativně výrazné a působivé úlohy.

Korriban/Moraband (Star Wars: Knights of the Old Republic, 2003)

Hráčům, kteří prošli první nebo druhý díl Knights of the Old Republic nebo kteří zkusili MMORPG The Old Republic, jistě není třeba představovat planetu Korriban, vyprahlou kolébku Sithů plnou prastarých chrámů a hrobek, která byla poprvé zmíněna v komiksu The Quest for the Sith z roku 1994. S Korribanem se setkáme i v poslední řadě seriálu The Clone Wars. S tím rozdílem, že se už nejmenuje Korriban, ale Moraband, což je název preferovaný samotným Georgem Lucasem. Podstata planety jakožto pustého domovského světa Sithů však zůstává.

Na planetě Moraband se přitom mistr Yoda setká s přízrakem Dartha Banea. Byl to právě Bane, kdo tisíc let před událostmi filmové ságy ustanovil slavné pravidlo dvou, jež spočívá v tom, že v jednu dobu může existovat pouze jeden sithský mistr a jeden učedník, aby potají operovali a čekali na správnou příležitost ke zničení Jediů.

Darth Bane pochází z hlavy George Lucase, ale byl to až spisovatel a scénárista Drew Karpyshyn ze studia BioWare, kdo tuto postavu zpopularizoval prostřednictvím knižní trilogie (první díl s názvem Cesta zkázy vyšel i u nás). Karpyshyn navíc ve svých knihách spojil snažení Dartha Banea s příběhem a odkazem Revana, protagonisty Knights of the Old Republic. Tohle všechno je bohužel irelevantní, protože ani Revan, ani příběhy z pera Drewa Karpyshyna nespadají do aktuálního kánonu Star Wars.

Malachor (Star Wars: Knights of the Old Republic 2 - The Sith Lords, 2005)

V příběhu druhého dílu Knights of the Old Republic hrála velkou roli planeta Malachor V, která byla do značné míry zničena během tzv. Mandalorianských válek a která byla zmíněna už v prvním díle. V LucasFilmu o několik let později vypustili římskou číslici a planetu Malachor využili ve velkolepém finále druhé řady seriálu Rebels. V něm lze zpozorovat hned několik společných motivů. Jak Malachor V z Knights of the Old Republic 2, tak Malachor z Rebels je poznamenán dávnou bitvou, i když v prvním případě jde o bitvu republikových sil a Mandalorianů a ve druhém o bitvu Jediů a Sithů. Na obou verzích této planety lze navíc nalézt chrám Sithů, který je pro příběh obou počinů velmi důležitý.

S dávnou bitvou na kanonickém Malachoru souvisí i proslulý meč Kyla Rena ze sedmé filmové epizody s podtitulem Síla se probouzí. O něm se před vydáním filmu dost diskutovalo, hlavně kvůli otázce, jestli jsou ty dvě malé čepele po stranách praktické řešení nebo jestli jde jen o pitomost na efekt. Má se za to, že design světelného meče, který zkusil napodobit Kylo Ren, se objevil právě v bitvě na Malachoru, a hlavní hrdina Rebels Ezra Bridger tuto historickou skutečnost sám potvrdí.

Taris (Star Wars: Knights of the Old Republic, 2003)

Taris je první planeta, kterou navštívíte v Knights of the Old Republic. Po návštěvě vaší postavy, tedy Revana, povrch Tarisu vybombardoval bývalý Revanův učedník Darth Malak a tamní městskou zástavbu zanechal v troskách. V troskách, které pokrývají Taris ještě za dob The Old Republic, v němž lze tuto planetu také navštívit.

Zmínka o Tarisu se v rámci aktuálního kánonu poprvé objevila v již zmíněné knize Tarkin. Drobnou úlohu hraje i v další knize s názvem Učeň temnoty, která je založená na příběhu nikdy nezrealizovaných epizod seriálu The Clone Wars a která nedávno vyšla i u nás. Senátorka Tarisu se dokonce účastní porady Povstalecké aliance v Rogue One: Star Wars Story. Planeta známá z Knights of the Old Republic a The Old Republic tudíž hraje v kánonu čím dál větší roli, i když zatím nemáme k dispozici její kanonizovanou vizuální podobu. Existují však informace naznačující, že kanonický Taris se od své herní předlohy nemusí příliš lišit.

Telos (Star Wars: Knights of the Old Republic 2 - The Sith Lords, 2005)

Zatímco Taris hrál významnou úlohu v úvodu příběhu Knights of the Old Republic, Telos, přesněji řečeno Telos IV, hrál nemalou roli v úvodu (a také ke konci) druhého dílu. Šlo o první planetu, kterou bylo možné navštívit po absolvování úvodu v nedalekém těžařském zařízení Peragus.

I Telos, který byl podobně jako Malachor zbaven římské číslice, byl kanonizován prostřednictvím knih. Konkrétně jde o čerstvou knihu Catalyst: A Rogue One Novel, která u nás dosud nevyšla. Ani v tomto případě však není k dispozici obraz toho, jak vlastně Telos v kanonické verzi vypadá. Za zmínku přitom stojí, že jak Tarkina, tak Catalyst napsal James Luceno. Skoro se zdá, že si tento autor libuje ve využívání planet z obou dílů Knights of the Old Republic, a právě díky němu dochází k jejich kanonizaci. Takže díky pane Luceno, nejspíš jste rytířem v bílém rouchu Jediů pro každého, komu záleží jak na aktuálním kánonu Star Wars, tak na klasických hrách od BioWare a Obsidianu.

DT-29 (Star Wars: The Old Republic, 2011)

Do filmů a seriálů si jejich tvůrci nepůjčují pouze lodě a planety. Může dojít i na zbraň. Tou je blaster DT-29, který se objevil v The Old Republic. Je otázka, jestli jde o náhodu nebo záměr, ale úlisný imperiální ředitel Orson Krennic v Rogue One: Star Wars Story disponuje právě blasterovou pistolí s názvem DT-29.

I v tomto případě lze ale pozorovat řadu odlišností mezi původní zbraní a její kanonickou kolegyní. Proto se zdá, že obě pistole nemají nic společného. A jen tak mimochodem, Krennicův blaster DT-29 si můžete vyzkoušet i v Battlefrontu díky DLC s názvem Rogue One: Scarif. Podle mého názoru jde o jednu z nejsvéráznějších a nejzábavnějších zbraní, jaké se v Battlefrontu od DICE kdy objevily.

Dark Trooper/imperiální strážní droid (Star Wars: Dark Forces, 1995)

V třetí řadě seriálu Rebels narazí hrdinové na zdánlivě opuštěnou nákladní loď, v níž čekají strážní imperiální droidi. Jejich design je přitom do značné míry založený na designu Dark Trooperů, které můžete znát z klasické hry Star Wars: Dark Forces a kteří se časem objevili i v dalších titulech. V příběhu o nákladní lodi v Rebels měly původně figurovat sondy podobné těm, které vidíme například v úvodu filmu Impérium vrací úder. V LucasFilmu si však řekli, že by to byla nuda, a vzpomněli si na Dark Troopery z Dark Forces a na nich postavili návrh zcela nových nepřátelských droidů. Imperiální strážní droidy lze přitom vidět i v nedávno vydaném traileru druhé poloviny třetí řady Rebels. Velkoadmirál Thrawn je očividně využívá při svém tréninku.

Shock Trooper (Star Wars: Battlefront, 2015)

Dosud jsem se zabýval pouze prvky převzatými ze starších her, které jsou postavené mimo kánon. Aktuální Star Wars svět však obohatil i rok starý Battlefront od DICE, který je svým způsobem také kanonický. Vůbec poprvé se v něm objevili imperiální Shock Troopeři s červeným značením na zbroji. Za svůj vznik vděčí především svým klonovaným předchůdcům, kteří jsou krátce k vidění jako doprovod císaře Palpatina na konci třetí epizody s podtitulem Pomsta Sithů.

Tyto Shock Troopery jsme zatím neviděli v žádném filmu ani v seriálu. Jejich výskyt v soudobých Star Wars materiálech je poněkud svéráznější, protože Shock Trooper z Battlefrontu je součástí jedné z novějších sad stavebnice LEGO. Pokud je mi známo, s výjimkou LEGO Star Wars: The Force Awakens, v němž najdete příběhy o událostech mimo sedmou epizodu, nejsou LEGO produkty považovány za kanonickou součást Star Wars univerza. Přinejmenším je ale zajímavé vidět, jaký dopad nový Battlefront má. Dá se navíc předpokládat, že za přítomnost jetpacku, který lze nalézt v této a v podobné sadě zaměřené na povstalecké jednotky, lze také vděčit Battlefrontu (případně starším, nekanonickým Battlefrontům od studia Pandemic). V něm je jetpack jednou z nejpoužívanějších částí výbavy a nevím o jiném díle, v němž by byli k vidění řadoví vojáci z období občanské války, kteří mají vlastní jetpacky.

Jak už tomu v případě podobných souhrnů a výpisů bývá, je dost pravděpodobné, že jsem nevyjmenoval všechny případy, kdy si tvůrci kanonických děl vypůjčili něco ze starších videoher. Některé případy inspirace nebo opisování je však velmi těžké nebo rovnou nemožné vysledovat či zdokumentovat. U jiných je zase těžké rozlišit, jestli skutečně pochází ze hry.

To je i případ frachťáku YT-2400, známého spíše pod názvem Outrider. Loď YT-2400 se nedávno objevila v seriálu Rebels, původně však pochází ze série Shadows of the Empire z druhé poloviny 90. let. Shadows of the Empire je název hry, v níž měl Outrider nemalou úlohu, také jde ale o název komiksů a knihy, v níž se tato loď objevila o něco dříve. Raději jsem ji tedy z mého výčtu vypustil, aby nedocházelo ke zbytečným zmatkům a nejasnostem. Vynechal jsem i planety Manaan a Lehon, původně vytvořené pro Knights of the Old Republic. Jsou sice součástí kánonu (Lehon se nově jmenuje Rakata Prime), ale zatím nebyly využity v žádném významném kanonickém díle.

Navíc jsem zcela opominul komiksy nebo většinu seriálu The Clone Wars, zejména z důvodu jejich rozsahu. Přesto doufám, že vám tento speciál přišel vhod a že jste snad díky němu lépe pochopili, jak se současný svět Star Wars vlastně utváří a jak může fungovat vztah mezi aktuálními filmy či seriály a projekty, které byly odstřiženy od kánonu ságy. Pokud jsem každopádně vážně opomenul nějaký zásadní případ převzetí čehokoliv ze starších Star Wars her do aktuálních filmů, seriálů, knih či komiksů, nebojte se mě doplnit v komentářích.

Obrázky použité v tomto článku pochází z webů Wookieepedia, StarWars.com, EA Star Wars a Lego.com. Dále byl použit screenshot z traileru Star Wars: Rebels a fotografie úryvku z knihy Star Wars: Učeň temnoty.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam Discord Discord
Reklama
Reklama