Adventur se v poslední době urodilo více, než hub po dešti, avšak těch opravdu kvalitních mnoho nebylo. Gray Matter však sází na opravdu kvalitní příběh, zpestřený kouzelnickou magií. Bude to stačit na kvalitní hodnocení?
Gray Matter není jen tak obyčejná adventura. Jedná se o jakýsi návrat legendy, jelikož se na vývoji podílela Jane Jensenová, žena ze všech nejpovolanější. Jane Jensenová je totiž spisovatelka a vývojářka, která stála za sérií adventur Gabriel Knight, což byla opravdu velmi kvalitní dobrodružná série. Po dlouhé odmlce v herní branži se nyní Jane rozhodla věnovat své tvůrčí schopnosti Gray Matter.
Zlomený doktor a kouzelnice
Rukopis Jane Jensenové je ve hře znatelný, jelikož příběh jistě patří k hlavním kladům hry. V Gray Matter vystupují dvě hlavní postavy, přičemž obě mají v příběhu opravdu velkou roli. Jako první se seznámíme s dívkou jménem Samantha Everettová. Sam cestuje po celém světě křížem krážem, avšak jedna deštivá noc ji přivede do panství nedaleko Oxfordu v Anglii. Díky náhodě se Sam dostane k možnosti pracovat na panství coby asistentka pána domu a ačkoliv s touto náhodou nejprve příliš nepočítá, nakonec se rozhodne v Oxfordu nějaký čas setrvat. Kromě toho tu hledá informace o magickém klubu Daidalos, protože právě Sam se řadí mezi opravdu dobré kouzelnice.
Pánem domu a zaměstnavatelem Sam není nikdo jiný, než druhá hratelná postava, Dr. David Styles. Jedná se o mladého muže, jenž dříve patřil ke špičkám v oboru neurobiologie a přednášel na škole v Oxfordu. Jeden večer však stačil k tomu, aby se v jeho životě vše změnilo. Při cestě domů z charitativní akce se stala autonehoda, při níž zemřela jeho žena, a David utrpěl mnohačetné popáleniny, kvůli kterým nyní nosí ochranou masku, která z poloviny zakrývá jeho znetvořenou tvář. David je zlomený a ztrácí chuť do života, jedinou záchranou by mohl být jeho experiment, díky němuž se chce pokusit spojit se svojí zesnulou ženou Laurou.
A právě k tomu, aby mohl onen experiment podniknout, potřebuje asistentku. Sam, která nepatří ke studentům v Oxfordu, ačkoliv se za takovou studentku vydává, se pomalu snaží shánět studenty, kteří jsou potřeba, aby experiment mohl proběhnout. Jedná se o zkoumání, zda-li mozek ovlivňuje celkové tělo pouze při představě, že sportujete. Výsledky chce poté David uplatnit také při pokusech, kdy se snaží spojit se svojí ženou. Problémy však nastanou poté, kdy se ukáže, že při každém experimentu Dr. Stylese se na Oxfordské půdě stane něco zcela neobvyklého, strašidelného a magického. Sam se rozhodne, že tomu všemu přijde na kloub. To se neobjede bez problému, provalí se totiž, že Sam je kouzelnice.
Králíci z klobouku, tarotové karty a mizící inkoust
O příběhu hry toho více prozradit nechci, protože by byla určitě veliká škoda obrat vás o některé zapeklité situace a zvraty v ději. Každopádně vám můžu zaručit, že při hraní se nudit nebude. Velmi dobře jsou zvoleny také jednotlivé kapitoly, při nichž se střídáte v kůži Sam a Davida, což vám pomůže koukat se na příběh ze dvou různých pohledů.
Velikým zpestřením hry jsou kouzelnické triky, které dokonale ovládá Sam. Právě tyto triky Sam nejednou pomohou při postupu hrou a potěšili mě především triky s mizícím inkoustem, s uříznutým prstem nebo kalíšky, kdy hádáte, pod kterým se ukrývá kulička. Ve hře se objevuje i celá řada mnohem těžších triků, které využijete. Výborně je vyřešeno i začlenění hráče do kouzlení, jelikož před každým trikem musí hráč přesně nadefinovat, co má Sam udělat. Nebojte se, pokud si nebude vědět rady, můžete nahlédnout do příručky magie, kterou nosí Sam neustále s sebou.
Před kouzlením se však nezapomeňte zastavit v magickém obchůdku Černá hůlka, který patří kouzelníkovi jménem Mefistoteles. Právě u něj totiž najdete všechny potřebné artikly. Zajímavé je, že Sam na začátku každé kapitoly přesně ví, které pomůcky bude v jejím průběhu potřebovat, ale to nic. V krámě najdete také hrací automat, který vám prozradí dvě hádanky, pokud obě vyřešíte, můžete se stát členem klubu Daidalos, což je kouzelnický klub, o kterém Sam vždy snila.
Kromě kouzlení nic nového
Pravdou je, že kromě kouzlení nepřichází hra s ničím novým. Pokud tak patříte mezi pravidelné hráče adventur, Gray Matter vás v ničem nepřekvapí. Bohužel v jednotlivých hádankách jsem viděl nevyrovnanost. Občas narazí hráč na stupidní hádanky, viz skládanky klubu Daidalos, které opravdu působí jako vtip. Naopak jindy se najdou velmi zapeklité hádanky, které váš mozek na nějaký čas potrápí. A když už mluvíme o čase, jistě je potřeba zdůraznit dostatečně dlouhou herní dobu, což znamená, že Gray Matter zabaví na mnoho hodin.
Nejvíce mi však překážely dialogy, které jednoduše musíte absolvovat, i když na postup hry nemají žádný vliv. Říkám musíte, jelikož pokud je neabsolvuje, je vám další postup odepřen. Jediným vodítkem tak jsou nápisy jednotlivých lokalit. Pokud totiž některý nápis na mapě svítí zlatou barvou, znamená to, že je potřeba zde něco udělat, proto není na škodu projít si všechny zákoutí v dané lokaci a s každým si radši ještě jednou popovídat. Stejně tak otravují předměty, které si Sam nechce s sebou vzít, avšak poté zjistí, že jsou potřeba a musíte se pro ně vracet.
Samotného povídání si užijete také dostatek, ovšem musím přiznat, že dialogů není přespříliš, je jich zkrátka tak akorát, což mnohem lépe udrží vaši pozornost. Kromě toho o nezevšednění se starají také kvalitní charaktery a v neposlední řadě také dabing, který je v anglickém jazyce. Z angličtiny ovšem nemusíte mít strach, jelikož hra je opatřena českými titulky.
Další Gabriel Knight se bohužel nekoná
Gray Matter těší také svým grafickým zpracováním. Jednoduše řečeno, hezky se na to dívá. Povedenou záležitostí jsou jistě i stíny, které také působí skvěle a výborně dokreslují pochmurnou atmosféru. Obrovské plus bych poté udělil hře za hudbu a ozvučení. Především pak hudba a skladby, které patří kapele The Scarlet Furies. Lepší skladby si neumím představit a například scénky, při kterých si David vybavoval noc u jezera strávenou s Laurou, byli díky hudebnímu podkresu od Scarlet Furies velmi emotivní a nebudu zatloukat, že mi při nich naskočila husí kůže.
Gray Matter jistě má své kouzlo a své přednosti, pravda je však taková, že Jane Jensenové se návrat nepovedl úplně na jedničku. Avšak na propadnutí to také není, to v žádném případě. Pokud máte rádi kvalitní adventury s povedeným příběhem, Gray Matter si jistě zahrajte.
Verdikt
Nová adventura od Jane Jensenové rozhodně není špatná, avšak na kvality Gabriel Knight nemá. Pokud vám však stačí kvalitní příběh, hezká grafika a nádherná hudba okořeněná kouzelnickými triky, určitě vás Gray Matter potěší.