Dolování a budování, to je oč tu běží.
Tak máme tu další týden a s ním novou recenzi na jednu z deskovek jejichž objevení nadchlo hráče napříč herním trhem. Po příběhovce Oltree zde pro vás dnes máme text orientovaný na historickou strategii Kutná Hora: Město stříbra, ve které se dáte do budování slavné metropole.
Počet hráčů: 2 - 4
Herní doba: 90 - 120 minut
Cena: 1349 Kč (Tlama Games)
Věk: 14+
Kutná Hora: Město stříbra vás nechá budovat domy i štoly
Kutná Hora: Město stříbra je hrou odehrávající se v éře cechů, což do jisté míry definuje už samotnou hratelnost. K jakým budovám se během partie Kutná Hora: Město stříbra dostanete zkrátka určuje především to, který z cechů je vám přidělen na začátku hry. Vždy máte tři alternativy. V nabídce jsou hutníci, stavitelé, horníci, šenkýři, řezníci a písaři. To jakou kombinaci tří dostanete si máte možnost navolit sami, anebo to nechat na kartě cechů, která každému hráči dá určitý výběr směrů.
Jakmile máte vybráno, tak vás zajímají pouze určité cechovní budovy, protože konkurenční stavby vám nic zásadního nepřináší. Během hraní ovšem nebudujete pouze své stavby. V nabídce jsou také struktury spojené s obecným blahem, které neposilují přímo, ale když je správně postavíte, můžete se těšit na to, že dojde k podpoření fungování vašich staveb, což je fajn. Celková expanze města je v této hře spojena s ekonomikou, která představuje dynamický faktor, který prochází vývojem s tím, jak expanduje město, počet obyvatel roste a otevírají se nové šachty.
Tento koncept je na tomto kousku opravdu super. Člověk se díky němu dokáže více vžít do kůže obyvatele města, před nějž jsou stavěny různé výzvy. Cena rudy jde kupříkladu časem dolů, zatímco v případě stříbra jako takového jeho cena roste. Stejně tak třeba vzrůstají i nároky na nákupy surovin. Zkrátka a dobře jak město roste, vše se mění a vy tomu musíte přizpůsobit svou strategii. Během budování města se snažíte do svých rukou dostat patenty na určité budovy, avšak to není vše.
Důležité je samozřejmě také zakoupit si pozemky, s nimiž jsou spojeny různé faktory. Na začátku vás třeba budování stojí určitý objem financí, jakmile však stojí první budova je cena jiná a také se mění podmínky realizace, protože si baráček nemůžete dát kam chcete, ale je nutné nalepit jej k už postavenému. V daném momentu musíte dost přemýšlet nad tím kam co hodíte, protože z dlouhodobého hlediska vás chyba může stát peníze, vítězné body a teoreticky i samotné vítězství. Kutná Hora: Město stříbra je v tomto ohledu relativně zrádná, sám to ale vítám, protože občas nějaká ta komplikace dokáže jen nakopnout vaši mysl.
Během hraní pak získáváte peníze, s nimiž se dá pracovat tak, že za ně lze koupit suroviny, budovy, nebo místo v radě. Ano, Kutná Hora má svou radnici, kterou je třeba zaplnit. Ideálně tedy těmi správnými lidmi, protože jen skuteční srdcaři dokáží hlasovat pro věci hodící se do vašich plánů. V této fázi však musíte opět pečlivě přemýšlet, protože zvolený radní hlasuje tak nějak plošně, takže daný benefit nebudete mít pouze vy, ale také konkurence. Tahle hra ale není pouze o stavění města. Pro realizaci vašich plánů totiž potřebujete peníze a ty generujete primárně tak, že kopete v zemi.
Tedy přesněji řečeno budujete doly, skrze něž se snažíte dostat co nejvíce do hlubiny, kde na vaše havíře čekají body, jež je třeba vytěžit. Samotné kopání je zpracováno zajímavě, má jasně dané podmínky, takže si rozhodně nemůžete pokládat tunely jak se vám zlíbí. Pro úspěch je pak expanze dolů dost důležitá. Zajímavé pak je bezpochyby to, že všechny akce jsou tu spojeny s kartami, jež vynášíte během kola v rámci tří tahů, kdy z šesti vyložíte celkem pět s tím, že každý z nich má dvě strany, takže je tu vždy možnost si vybrat. Vítězství je pak spojeno se získáním co největšího objemu bodů napříč sektory.
Exkurze do historie skrze hru Kutná Hora: Město stříbra má své nesporné kouzlo
Některé hry mají své kouzlo, jímž vás ihned zaujmou. Kutná Hora: Město stříbra patří do této kategorie. Jejím tvůrcům se totiž podařilo vybrat zajímavé historické období, načež došlo též ke slušné optimalizaci celku, díky čemuž je před hráče postavená zajímavá desková hra nechávající ho nahlédnout do toho, jak mohlo fungovat středověké město ve chvíli jeho rozkvětu. Dost se mi líbí design komponentů a také škála budov. Chtělo by to ale insert, který tu dost schází.
Jestli máte rádi středověk anebo prostě jen holdujete strategiím je Kutná Hora: Město stříbra dobrá volba. Zajímavé je, že se do ní dokáží ponořit i méně zkušení hráči, což minimálně za sebe považuji za velké plus. Rozhodně jsem nečekal, že bude přístupnost tak vysoká. Za sebe tím pádem doporučuji.
Za poskytnutí kopie hry Kutná Hora: Město stříbra děkujeme českému distributorovi, společnosti Mindok.