Boj o prostor v houbovém království.
Po impozantní bitvě v říši mrtvých, představené ve hře Koruna z popela, mám dnes pro vás další strategickou hru. Tentokrát se podíváme do říše hub, kde různé druhy svádějí boj o přežití, který může vyhrát jen jeden. Jak se Podhoubí hraje a v čem vyniká, vám přiblíží následující řádky této recenze.
Počet hráčů: 1 – 4
Herní doba: 40 - 80 minut
Cena: 1079 Kč (Alza)
Věk: 10+
Tah v Podhoubí dává hráči hromadu možností
Bitva hub se v této hře odehrává na herní ploše tvořené řadou trojúhelníků různé barvy. Po těch se pohybujete se svou mateřskou houbou, jejímž úkolem není nic menšího než expandovat ve jménu vítězství. V rámci každého tahu můžete provést vždy dvě akce. Na první pohled se to může zdát málo, ale realita je taková, že si vždy musíte vybrat dvě ze sedmi aktivit. Tato nabídka by mohla Podhoubí závidět nejedna strategická hra.
Tou nejzákladnější aktivitou je pohyb. Vaše houby se mohou posouvat po herní desce a pomalu tak rozšiřovat sféru svého vlivu. Kromě mateřské houby jsou tu také plodnice, které nemají takovou sílu jako dominantní houby, a právě ty je mohou blokovat v rámci některých akcí. Boj zde zkrátka není lehký. Naštěstí území není pevně dáno, takže za pomoci akce průzkumu je můžete rozšiřovat směrem, který si zvolíte. Na herní plochu budete přikládat nové destičky různých barev představující různé živiny, které se snažíte získávat.
Tyto živiny budete těžit pomocí výtrusů, které mateřská houba vylučuje bez omezení, zatímco plodnice mají jasně daný limit. Jakmile se dáte do vysemeňování, musíte si hodit kostkou, abyste zjistili, kam výtrusy poletí. To, kolik jich bude, určuje síla dané houby. Dominantní houba disponuje v základu pouze dvěma výtrusy, ale silnější houby mohou mít až pět výtrusů, které se rozletí daným směrem. Zajímavostí tohoto prvku je, že vám hra dává možnost dočasně získat kontrolu nad cizími výtrusy tím, že na jejich destičku umístíte plodnici nebo hlavní houbu. Pokud jde o plodnice, ty „vytváříte“ zahráním karet hub, které mají vždy určitá pravidla. Tato pravidla plníte tak, že výtrusy získáte živiny potřebné k vyložení karty.
Jak už bylo řečeno dříve, zatímco hlavní houba je nesmrtelná, plodnice mohou podlehnout rozkladu. Ten by se mohl vnímat jako něco negativního, ale realita je odlišná. Rozklad má zde tři podoby, které vám mohou pomoci při expanzi, nebo naopak mohou poškodit vaše nepřátele. Zajímavé je, že škála efektů rozkladu se rozšiřuje, takže z jednoho pole můžete získat mnoho výhod. Efekty se však nesčítají, takže žádné velké divočiny nečekejte. Poslední akcí je objevování, které je spojeno se získáváním nových karet hub. Tyto karty mají specifické podmínky růstu, objem vítězných bodů, jimiž vás odmění, a také počet výtrusů.
Škála takto laděných karet je opravdu pestrá, stejně jako nabídka strategií. Partii vyhrává ten, komu se podaří získat nejvíce bodů. Tvůrci vám pak nabízejí možnost odehrát kratší partii nebo ji připravit pouze pro dva hráče. Pro fanoušky hraní bez dalších účastníků je zde přítomná automata, která je až překvapivě výkonným protivníkem.
Souboj hub si vás v Podhoubí získá
Problémem některých strategických her je skutečnost, že nezaujmou vizuálně. V případě Podhoubí se však můžete těšit na opravdu kvalitně zpracovanou hru, mezi jejíž klady patří i to, jaké komponenty vám hra nabízí. Ty jsou navrženy velmi dobře a zaujmou na první pohled. Hratelnost je specifická, avšak extrémně se neliší od základu většiny strategií zaměřených na kontrolu území. Hodně se mi líbí zpracování hub a také celková hratelnost, která je plynulá.
Na závěr musím konstatovat, že jsem byl během hraní Podhoubí nadšen, protože mi hra nabídla koncept, který nebylo až tak náročné předat dalším hráčům. Rozhodně to není nejpřístupnější titul na trhu, avšak jeho zpracování je na velmi vysoké úrovni. Právě proto bych ho rád doporučil fanouškům strategií, kteří mají rádi osobité tituly. Tento kousek totiž do dané kategorie rozhodně patří.
Za poskytnutí kopie hry Podhoubí děkujeme českému distributorovi, společnosti Tlama Games.