Nová umělá inteligence a hlasový projev dělá z Gateboxu nejroztomilejší a nejchytřejší partnerku pro domácnost. Využití najde ale i jinde.
Koncept domova s nějakým inteligentním UI charakterem není úplnou novinkou, ale teď se stává ještě reálnějším. Díky partnerství mezi společnostmi Line, provozující aplikace pro zasílání zpráv, a Gateboxem, což je zase jedna z kultovních japonských firem, zabývajících se umělou inteligenci. Ve zkratce, Line dodává svou platformu Clova A.I. pro Gatebox, kde je integrována do jejich inteligentního domácího hardwaru.
Gatebox si můžete představit jako Alex od Amazonu s jednou malou, nebo spíše velkou, odlišností. Rozdíl je v tom, že kromě hlasového projevu je součástí Gateboxu velmi přátelský, interaktivní holografický charakter, který je s vámi schopný přirozeně komunikovat nejen doma i také mimo něj. Ve své podstatě tak jde o velký krok nad rámec základní interakce, které nabízí právě Alexa nebo Google Assistant.
Partnerství mezi společnostmi Line a Gatebox bylo odhaleno na začátku roku 2018, kdy Line ukázala způsob, jak bude Clova spolupracovat s Gateboxem. Clova jako UI platforma od Line klasicky "obsluhuje" jejich inteligentní domácí reproduktory a vlastně funguje stejným způsobem jako třeba právě Alexa. Spojením s Gateboxem je ale jejich UI nejen chytřejší, ale díky "žijící" digitální postavě, taky daleko roztomilejším hardwarem.
Podívejte se na video výše a věnujte pozornost hlavně neuvěřitelně přirozené syntéze hlasu, když Gatebox používá systém Clova A.I. pro provádění těch nejjednodušších požadavků a příkazů, jak je třeba předpověď počasí. Zajímavé je, to vlastně není postava Gateboxu jménem Azuma Hikari, která předává informace od Clovy, ale druhá postava, která se vznáší vedle ní. Hikari tak přirozeně spolupracuje s Clovou a přidává k do předávaných informacím příjemné přátelské konverzační aspekty. Vy tak s Hikari vlastně komunikujete ještě s další třetí entitou.
Integrace mezi touto umělou dvojicí je skutečně velmi reálná a přesvědčivá a syntéza hlasu natolik přirozená, že i když můžete mít s jinými domácími UI společníky trochu nepřirozený pocit, budete se s Gateboxem cítit úplně normálně. Geatbox má tak velký potenciál pomáhat všem těm, kteří žijí osamoceně. Kromě této užitečné funkce jako společníka je ale určitě lákavá i pro každého fanouška nových technologií a samozřejmě sci-fi.
Shrňme si, co všechno Clova zvládne. Najdete zde předpověď počasí, zprávy, přehrávání hudby a mnoho dalšího. Navíc již existuje centrum pro vývoj aplikací od třetích stran, kde lze Clovu vytvořit další "dovednosti". Na japonský trh byl uveden koncem loňského roku a prodávat se začal za cenu asi 150 000 jenů.
A teď proč o Gateboxu mluvíme na našich stránkách. Společnost Gatebox totiž svůj produkt představila na veletrhu CES i západnímu světu. A protože ne všichni "západní" uživatelé jsou otaku, přidala do něj dvě nové postavy. Kromě Hikari si budou moci uživatelé vybrat další ženskou postavu oblečenou v něčem co připomíná uniformu recepčních nebo pak mužskou postavu ve sportovním.
V Japonsku jsou tito společníci ideální pro osamělé lidi, ale na západě by se klidně mohli objevit v hotelech nebo jiných luxusních zařízeních, kde lidé potřebují získávat informace. Proslýchá se, že Gatebox již podepsal smlouvu s jednou americkou společností, provozující půjčovnu luxusních výletních jacht.
Rovněž doporučuji projít si různé diskuze pod videi na YouTube kanálu Gateboxu. Reakce a názory lidí jsou velmi zajímavé. Níže jich pár vypichuji, zkuste se nad některými zamyslet.
Hodně lidí se v Japonsku vypořádává s osamělostí a depresemi a nedokážou si pomoci. Je to země s vysokou mírou sebevražd, takže i když to vypadá divně, mohlo by to pravděpodobně... zachránit život lidem tím, že e nebudou cítit osaměle. I když to není skutečný člověk.Pokud vás to uráží, nezlobte se na tvůrce produktu.
Budu upřímný. Chtěl bych to. Není to vůbec smutné nebo strašidelné. Ne každý je vyloženě společenský a tohle vypadá, že dokáže zaplnit prázdnotu u lidí, jako jsem já. "Někdo je u mně doma pro mě". Ta věta ve mně vyvolala... pocity.
Všichni se tomu vysmíváte, ale všichni to chcete.
Představte si své oblíbené postavy jako členy vaší rodiny, nejen jako partnery. Dokonce i za účelem motivačních rohovorů. Představte si, že nemocnému dítěti řekne v nemocnici Medvídek Pú že bude v pořádku.
"Co mne opravdu zasáhlo je to, jak málo tyto umělé přítelkyně vlastně dělají. Nevaří, nemají s vámi sex, nevydělávají peníze. Člověk si může něco takového koupit a pak dospět k závěru, že už nepotřebuje manželku ani přítelkyni. Ukazuje to, jak jsou vlastně muži jednoduší a co skutečně od žen chtějí. Muži jsou jednoduchá, soběstačná stvoření. Dámy, vezměte si to k srdci: nemusíte být krásné. Nemusíte být šéfkuchař pro gurmány. Nepotřebujete fantastickou práci. Nemusíte být sexuální bohyně. Stačí být chytrý. Všichni muži potřebují jen trochu cukru - trochu ženských dobrot. Jen se usmívejte, buďte veselé a k mužům milé a budou vám šťastně sloužit až do smrti."
Nevím, kdo to řekl a i když nesouhlasím se vším, co je zde řečeno, nutí vás to přemýšlet... Když jde o Gatebox, pokud někomu dokáže ulevit, pak jsem mám radost za ně.
Pokud byste měli o Geatbox sami zájem, můžete navštívit japonské nebo americké stránky společnosti. Cenově se má pohybovat okolo 2 500 dolarů, ale můžete navštívit stránky obchodu Play-Asia, kde se aktuálně prodává za více než 35 000 Kč.
Zdroj: Gatebox, YouTube, DigitalTrends